2022-10-29

Z jakich materiałów produkowane jest górskie obuwie?

Z jakich materiałów jest produkowane obuwie górskie

Cholewka - ją dostrzegamy na samym początku

Na sklepowych półkach możemy zobaczyć różne wzory butów i to najczęściej po ich kształcie decydujemy się na zakup. Wygląd cholewki powinien mieć jednak znaczenie drugoplanowe, ponieważ przy butach górskich liczy się przede wszystkim wygoda i funkcjonalność. To element garderoby, który musi zapewnić odpowiednią stabilizację stopy, wodoszczelność i właściwą temperaturę.

Tradycyjne trekkingi posiadały wykończenie z naturalnej skóry bydlęcej. Dawniej był to materiał łatwodostępny i stosunkowo tani. Obecnie producenci stawiają na materiały syntetyczne, które nie odbiegają właściwością od naturalnego tworzywa. Są one lżejsze, mają podobną wytrzymałość, jednak trudniej jest pielęgnować takie obuwie.

Niektórzy producenci wciąż stosują jednak tradycyjne rozwiązania. Nadal spotkać można klasyczne warianty ze skóry nubukowej, licowej lub zamszu. Warto wybierać produkty, które posiadają cholewkę wykonaną z jednego kawałka materiału. Takie produkty są bardziej wytrzymałe i odporne na działanie wilgoci.

Odpowiedni typ podeszwy również ma znaczenie

Spód obuwia również ma znaczenie. To on zapewnia stabilizację stopy na każdym typie terenu. Podeszwa składa się z dwóch części: zewnętrznej i wewnętrznej, zwanej często śródpodeszwą.

Zewnętrzna część spodu butów górskich może mieć zróżnicowany profil. Jego zadaniem jest stabilizacja stopy i zapewnienie właściwej przyczepności. Najczęściej ten element jest przygotowany z odpowiedniej mieszanki gumy, która ma być jednocześnie wytrzymała, elastyczna i odporna na ścieranie.

Śródpodeszwa stanowi uzupełnienie zewnętrznej warstwy. To ona odpowiada za twardość obuwia i komfort ułożenia stopy. W niektórych produktach stosuje się specjalne plastikowe lub stalowe wstawki, które pomagają usztywnić buty. Najczęściej jednak śródpodeszwa zbudowana jest ze spienionego poliuretanu lub tworzywa typu EVA, które pomaga równomiernie rozłożyć ciężar ciała.

Dodatkowa membrana – przydatna czy nie?

To element, który ma dodatkowo zabezpieczyć stopę przed wodą. Nie oznacza to jednak, że membrana całkowicie blokuje wilgoć również z zewnątrz. Ze względu na dodatkową osłonę, proces może być tutaj spowolniony, dlatego taki typ butów nie jest polecany na spacery przy mroźnych temperaturach.

Do czego zatem służy membrana? Po pierwsze: ogranicza przedostawanie się wilgoci do środka. Po drugie: ułatwia pielęgnację butów. Produkty z dodatkową osłoną nie wymagają pielęgnacji, możemy nawet całkowicie jej zaniechać. Po trzecie: Takie buty słyną z idealnego wykończenia – w przeciwnym razie delikatna membrana mogłaby szybko zostać uszkodzona!

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 6353 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-18
szybka dostawa
2024-09-18
Buty zgodne z opisem. Polecam sklep.
pixel