-
Recykling – na czym polega?
-
Recykling w branży outdoorowej – jak to wygląda?
-
Jakie są korzyści wykorzystania surowców z recyklingu w produkcji odzieży outdoorowej?
-
Jakie marki wykorzystują tworzywa pochodzące z recyklingu?
Recykling – na czym polega?
Recykling to nic innego jak ponowne wykorzystanie tworzywa. Zamiast wyrzucać rzeczy na śmieci, można wykorzystać je na wiele różnych sposobów. Niestety na świecie wciąż przybywa śmieci, które zanieczyszczają morza, oceany, rzeki, lasy i wiele innych miejsc. Z tego też powodu wdrażane są różne działania, które mają na celu zmniejszenie liczby odpadów poprzez recykling. Co ważne recykling to nie tylko przetworzenie plastiku znów na wyroby plastikowe. Tworzywa poddawane recyklingowi mogą zostać wykorzystane również w produkcji odzieży outdoorowej.
Takie rozwiązanie daje naprawdę mnóstwo korzyści i co najważniejsze jest pozytywnie odbierane przez użytkowników odzieży, która została wyprodukowana przy zastosowaniu tworzyw pochodzących z recyklingu. Nie tylko segregowanie śmieci, czy zmniejszenie liczby kupowanego plastiku jest ważne. Możesz również zadbać o środowisko, wybierając inne produkty przyjazne planecie.
Recykling w branży outdoorowej – jak to wygląda?
Dla firm produkujących odzież outdoorową zrównoważony rozwój to podstawa. Osoby kupujące taką odzież są w pewnym stopniu związane z przyrodą, zielonymi terenami, a więc zwracają oni także uwagę na kwestie związane z ochroną środowiska. W końcu dzież outdoorowa zapewnia ochronę osobom przebywającym na zewnątrz. Zakup odzieży outdoorowej, która powstała z wykorzystaniem recyklingu to ważny krok do lepszego stanu planety.
Zarówno odzież outdoorową, jak i pewne jej elementy można otrzymać z surowców wtórnych. Recyklingowi poddawane są zużyte ubrania, butelki plastikowe oraz inne odpady. Materiałami, które można wykorzystać do produkcji ubrań pochodzące z recyklingu to, m.in.:
Jakie są korzyści wykorzystania surowców z recyklingu w produkcji odzieży outdoorowej?
Produkcja odzieży outdoorowej z tworzyw pochodzących z recyklingu to szereg korzyści. Co ważne taka odzież jest bardzo wytrzymała i świetnie chroni nawet w trudnych warunkach. Wykorzystanie surowców wtórnych w produkcji odzieży w żaden sposób nie wpływa na gorszą jakość wyrobów. Wręcz przeciwnie niesie to za sobą mnóstwo zalet. Wciąż unowocześniane metody produkcji z wykorzystaniem surowców wtórnych sprawiają, że klienci jeszcze chętniej wybierają odzież wyprodukowaną w części lub nawet w całości z recyklingu.
Poznaj korzyści wynikające z takiego rozwiązania:
-
Ochrona środowiska przed dużą liczbą odpadów – ta korzyść została już wspomniana na początku artykułu i jest to jeden z najważniejszych aspektów takich działań.
-
Zmniejszenie liczby wydobywanych surowców, które kiedyś mogą całkowicie się skończyć – liczba różnych surowców, które wydobywane są z ziemi w końcu, może się skończyć. Opóźnienie tego procesu, ale też odzyskiwanie wszystkiego, co tylko się da jest dobrym krokiem dla planety.
-
Zmniejszenie kosztów związanych z produkcją – recykling pozwala oszczędzić. Jest to zatem korzyść dla producentów, ale też dla klientów, gdyż mogą kupić oni dany produkt taniej.
-
Ograniczenie zanieczyszczenia planety – ponowne przetworzenie określonych materiałów sprawia, że góry śmieci nie rosną w tak szybkim tempie. Warto tu wspomnieć, że wykorzystanie recyklingu w produkcji odzieży jest ważne i wiele daje, to jednak potrzeba jest jeszcze dużo zmian, aby zatrzymać proces zanieczyszczania planety.
-
Mniejsze wykorzystanie energii – wykorzystanie tworzyw, które pochodzą z recyklingu do produkcji to zdecydowanie mniejsze wykorzystanie energii.
Jakie marki wykorzystują tworzywa pochodzące z recyklingu?
Wyróżnia się wiele firm, korzystających z możliwości, jakie daje recykling. Należy zauważyć, że tworzywa pochodzące z recyklingu wykorzystywane są nie tlyko do produkcji odzieży outdoorowej, ale też obuwia i wielu innych rzeczy, np. namiotów. Do marek, które w produkcji odzieży/obuwia wykorzystują tworzywa pochodzące z recyklingu, zalicza się: Salomon, Adidas, Nike, CMP, Alpinus, Jack Wolfskin.
Przykładem wyrobów z takich właśnie tworzyw są wkładki do butów Alpinus Outdoor Comfort. Pamiętaj, że takie wyroby nie są gorsze, a niekiedy dają nawet więcej korzyści, niż wyroby wyprodukowane wyłącznie z surowców pierwotnych.