2024-10-24

Nawadnianie podczas biegania. Jak, co i ile?

Nawadnianie podczas biegania


  • Nawadnianie w czasie biegania – dlaczego jest ważne?

  • Jak prawidłowo nawadniać organizm podczas biegania?

  • Czym należy nawadniać organizm podczas biegania?

  • Czy warto zwrócić uwagę na coś jeszcze oprócz nawadniania organizmu?


Nawadnianie w czasie biegania – dlaczego jest ważne?

Podczas biegania nasz organizm jest narażony na zwiększony wysiłek i pocenie. Podczas procesu pocenia się tracimy płyny, które powinniśmy uzupełniać. Woda odpowiada za termoregulacje (zapobiega przegrzaniu się organizmu, zwłaszcza w czasie wysiłku), wspomaga usuwanie toksyn oraz jest istotnym składnikiem krwi.

Podczas biegania płyny tracimy zdecydowanie szybciej, a niedostarczanie ich może doprowadzić do wspomnianego już odwodnienia. Odwodnienie to utrudnienie funkcjonowania organizmu i szereg niekorzystnych dla człowieka objawów (osłabienie, bóle głowy, zmniejszone wydalanie moczu, przyspieszone bicie serca, pogorszenie samopoczucia).

W poważniejszych przypadkach konieczna może być pilna pomoc lekarska i nawodnienie organizmu w warunkach szpitalnych.

Jak prawidłowo nawadniać organizm podczas biegania?

To, jak dużo należy spożywać płynów podczas tej aktywności uzależnione jest od wielu czynników, takich jak: intensywność aktywności, czasu, przez jaki biegamy, wagi, wzrostu. Kwestia ilości spożywanej wody w czasie aktywności fizycznej jest też kwestią indywidualną i należy kierować się tu przede wszystkim zapotrzebowaniem własnego organizmu.

Można znaleźć różne zalecenia, dotyczące ilości spożywanej wody. Warto jednak wiedzieć, że przedział ten mieści się zazwyczaj w okolicach od 0.4 litra do 1 litra na godzinę. Wodę należy popijać co jakiś czas, a więc nie musisz robić tego jednorazowo. Pamiętaj, że nawadnianie organizmu jest ważne zarówno podczas treningu, jak i reszty dnia. Oznacza to, że powinieneś pić płyny przez cały dzień, dostarczając wymaganą ich ilość.

Czym należy nawadniać organizm podczas biegania?

Najczęściej podczas biegania sięgamy po wodę niegazowaną. Jest to oczywiście najlepsze rozwiązanie, ponieważ woda jest najzdrowsza i idealnie nawadnia organizm. Czy oprócz wody można jednak pić coś jeszcze? Dla osób aktywnych fizycznie polecane są również izotoniki.

Czym jest izotonik? To napój chroniący przed odwodnieniem. Zawiera on witaminy, minerały, węglowodany, co wspiera organizm w czasie wysiłku i pomaga w jego regeneracji. Pijąc izotoniki, zwiększasz swoją wydajność, wspierasz pracę mięśni, uzupełniasz niedobory i co najważniejsze nawadniasz organizm.

Izotoniki nie są szkodliwe dla zdrowia, ale trzeba zachować umiar w ich stosowaniu i sięgać po te napoje wtedy, kiedy jest to konieczne. Jeśli oprócz wody, chcesz pić również izotoniki, wybieraj wyłącznie te o dobrym składzie.

Czy warto zwrócić uwagę na coś jeszcze oprócz nawadniania organizmu?

Nawodnienie organizmu to podstawa, ale co jest jeszcze istotne podczas biegania. Z pewnością liczy się dla Ciebie komfort w czasie tej aktywności. Co jeszcze wpływa na wygodę biegania? Tutaj warto przyjrzeć się temu, w czym biegasz. Strój oraz obuwie pełni tu równie ważną funkcję.

Ubrania powinny być wykonane z odpowiedniego materiału, który pozwala oddychać skórze, a w przypadku chłodniejszych dni zapewnia komfort cieplny. Ważną rolę odgrywają tu też buty, które powinny być przystosowane do tej formy aktywności. Buty do biegania, muszą być wygodne, amortyzować wstrząsy, chronić stopę przed różnymi czynnikami zewnętrznymi i umożliwiać oddychanie skórze. Do najpopularniejszych marek takiego obuwia, zaliczamy markę Salomon, Asics, Mizuno. Obuwie do biegania, zazwyczaj, musi odpowiadać też obecnym trendom, ponieważ biegając jednocześnie, chcemy czuć się komfortowo i modnie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 6856 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-02
Szybka wysyłka. Wszystko super polecam.
2024-12-01
wszystko w najlepszym porządku, szybka dostawa, towar zgodny z opisem, dobry kontakt - polecam.
pixel