2022-01-25

Jak szybko wysuszyć buty? Sposoby na zabezpieczenie obuwia przed wilgocią

W deszczowy dzień zawsze postawimy na stylowe kozaki czy kalosze, które ochronią nasze stopy przed wilgocią. Niestety często jest tak, że po słonecznym poranku zastaje nas nagła ulewa w trakcie powrotu z pracy. Nie wszystkie typy obuwia dobrze znoszą działanie wilgoci, wiele z nich po prostu ulegnie przemoknięciu. Na szczęście da się osuszyć, trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach...

Suszenie na kaloryferze? W żadnym wypadku!

Choć przez wielu może to być postrzegane jako idealny sposób pozbycia się wilgoci, w rzeczywistości takie suszenie może zniszczyć obuwie. Zarówno skóra, jak i tworzywo sztuczne, z którego produkty zostały wykonane źle znosi wahania temperatur. Pozostawienie butów blisko źródła ciepła może więc powodować nadmierne wysuszanie struktury oraz powstawanie pęknięć, czy odklejeń poszczególnych elementów.

Podobnie nie zaleca się umieszczania mokrych butów w suszarce. Jej zastosowanie może również niekorzystnie wpłynąć na jakość obuwia. W szczególnych wypadkach można skorzystać z suszarki do włosów, w tym przypadku należy jednak stosować chłodny strumień powietrza.

Co zatem powinniśmy zrobić?

Najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie obuwia w temperaturze pokojowej na jeden lub dwa dni. Przy silnie przemokniętych butach, można zastosować papier, którym wypełniamy wewnętrzną część. Pomoże on wchłonąć nadmiar wody i przyspieszy proces suszenia.

Niektórzy zalecają także stosowanie ziaren ryżu. Dzięki silnie higroskopijnym właściwościom znacznie skraca on czas wysychania. Dobrze jest również na samym początku suszenia wyciągnąć sznurówki i ręcznie usunąć nadmiar ociekającej wody. Ułatwi to równomierne wysychanie całej powierzchni obuwia.

A co ze skórzanymi produktami?

Ten materiał może przysporzyć najwięcej problemów. Skóra naturalna jest bardzo delikatna i szybko ulega odkształceniu. Szacuje się, że przemoczone obuwie może rozciągnąć się nawet o 20%, a skutki takiego defektu są bardzo trudne do usunięcia. Dlatego w przypadku obuwia ze skóry naturalnej trzeba działać szybko...

Przede wszystkim na początku wyjmujemy sznurówki z obuwia oraz otwieramy szeroko cholewki i język. Usprawni to parowanie i przyspieszy proces suszenia. Jeśli zauważymy drobne plamy wilgoci, możemy je usunąć z pomocą ściereczki. 

Gdy buty przemokły całkowicie, również należy włożyć do środka papier i pozostawić je w temperaturze pokojowej. Po częściowym wyschnięciu papier warto zamienić na prawidła drewniane, które pomogą zachować pierwotny kształt cholewy. Jeśli produkty wyschną, nie należy ich od razu pastować ani impregnować. Obie czynności najlepiej przeprowadzić po kilku dniach, kiedy buty wrócą do pierwotnego kształtu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 6353 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-18
Sprawna realizacja zamówienia, szybka wysyłka. Wszystko zgodnie z opisem.
2024-09-16
Świetny kontakt ze sklepem. Wszystko załatwione szybko i bezproblemowo.Polecam
pixel