2019-09-11

Jak dobrać odpowiednie buty do biegania?

Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

  1. Wybór podeszwy z uwzględnieniem typu terenu

    • Obuwie z przeznaczeniem na twardy teren (np. chodnik, asfalt) charakteryzuje się grubszą podeszwą lub systemami, które amortyzują kontakt z podłożem.
    • Modele z przeznaczeniem na miękki teren (np. piasek, żwir, ziemia) charakteryzują się specjalną podeszwą do rajdów terenowych. Takie podeszwy zachowują idealną przyczepność nawet na śliskim podłożu, jednak szybciej zużywają się na twardej nawierzchni.
    • Buty do biegania na skalistym terenie (np. góry) charakteryzują się podeszwą, która zabezpiecza stopę przed urazami. Twardsza podeszwa zapewnia stabilizację. Wzmocnione noski chronią palce przed otarciami i innymi urazami.
  2. Wpływ typu stopy na wybór butów do biegania

    • neutralny
    • supinator (stopa ucieka na zewnątrz)
    • pronator (stopa ucieka do wewnątrz)

    W jaki sposób sprawdzić rodzaj stopy?

    Sprawdź podeszwę starego obuwia.

    • Jeśli masz stopę neutralną to będziesz miał startą zewnętrzną część pięty (zwykle lądujemy właśnie w tym miejscu) i wytarty środek przedniej części buta.
    • Jeśli masz stopę supinującą to będziesz miał startą zewnętrzną część podeszwy.
    • Jeśli masz stopę pronującą to najbardziej starte będą wewnętrzne części podeszwy.
  3. Wpływ pogody na rodzaj butów

    • w ciepłe dni warto ubierać obuwie z siateczki, które zapewni dobrą wentylację
    • w zimne i deszczowe dni warto zabezpieczyć swoją stopę membraną, zapewniającą nieprzemakalność (np. waterproof, gore-tex, climashield, itp.).
  4. Czy waga butów ma znaczenie?

    Buty do biegania, które posiadają więcej systemów są cięższe, jednak zapewniają lepszy komfort podczas uprawiania sportu. Modele, które posiadają Gel lub system Wave posiadają większą trwałość oraz zapewniają większy komfort niż egzemplarze, które posiadają tylko piankę poliuretanową.

  5. Przeznaczenie butów do biegania

    Wśród obuwia przeznaczonego do joggingu wyróżnia się dwa rodzaje:

    • treningowe – Jest to rodzaj obuwia wykorzystywany przez biegaczy na co dzień. W związku z tym tego typu modele są narażone bardziej na eksploatację i częste użytkowanie. Osoby, korzystające z tego rodzaju pokonują dużo kilometrów, dlatego ważne jest, aby posiadały większą amortyzację, co pozwala zabezpieczyć ścięgna przed przeciążeniami. Pozwalają rozproszyć całe uderzenie o podłoże.
    • startowe – Jest to model butów do biegania stosowany z reguły wyłącznie na rajdy. Są najczęściej bardzo lekkie i elastyczne, posiadają także mniejszą amortyzację. Ich głównym celem jest zachowanie dynamiczności.
Bieganie to jedna z najpopularniejszych aktywności fizycznych. Przyczynia się do poprawy ogólnej kondycji, doskonale rzeźbi sylwetkę i pozwala na zgubienie zbędnych kilogramów. Aby jednak bieganie nie wyrządziło krzywdy, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie buty sportowe. Jakie buty sprawdzą się do biegania?

Buty do biegania, czyli jakie?

Obuwie do biegania ma ogromny wpływ na przebieg treningu. Odpowiednio dobrane, zapobiega otarciom, pęcherzom oraz bolesnym obiciom, które wykluczają dalszą aktywność. Odpowiada również za zabezpieczenie i usztywnienie kostki oraz ogólny komfort stóp.

Wśród obuwia przeznaczonego do joggingu wyróżnia się dwa rodzaje:

  • treningowe – jest to rodzaj obuwia wykorzystywany przez biegaczy na co dzień. W związku z tym modele te są bardziej narażone na eksploatację i częste użytkowanie. Osoby korzystające z tego rodzaju butów pokonują wiele kilometrów. Szczególnie ważne jest więc, aby obuwie posiadało większą amortyzację. Zabezpieczy to ścięgna przed przeciążeniami i pozwoli na rozproszenie uderzeń o podłoże.

  • startowe – jest to model butów do biegania stosowany z reguły wyłącznie na rajdy. Są najczęściej bardzo lekkie i elastyczne, posiadają także mniejszą amortyzację. Ich głównym celem jest zachowanie dynamiczności.

Obuwie do biegania – maksymalne dopasowanie

Przy zakupie butów do biegania warto wziąć pod uwagę nie tylko wygodę i walory estetyczne, ale również zastanowić się, w jakich dokładnie warunkach będą użytkowanie. Typ terenu czy pogoda, mają ogromny wpływ na prawidłowy wybór.

  • Obuwie z przeznaczeniem na twardy teren (np. chodnik, asfalt) charakteryzuje się grubszą podeszwą lub obecnością systemów, które amortyzują kontakt z podłożem.

  • Modele do biegania po miękkim terenie (np. piasku, żwirze, ziemi) cechują się specjalną podeszwą do rajdów terenowych. Takie podeszwy zachowują idealną przyczepność nawet na śliskim podłożu, jednak szybciej zużywają się na twardej nawierzchni.

  • Buty do biegania po skalistym terenie (np. górach) charakteryzują się podeszwą, która zabezpiecza stopę przed urazami. Twardsza podeszwa zapewnia lepszą stabilizację. Wzmocnione noski chronią palce przed otarciami i innymi urazami.

Komfortowe buty do biegania

Dobre obuwie treningowe powinno zapewniać wygodę i należyty komfort termiczny. Szczególnie istotna jest obecność systemów umożliwiających odprowadzanie wilgoci. Pozwalają one uniknąć nieprzyjemnego zapachu i ślizgania się stopy w bucie.

Na przewiewność mają również wpływ materiały, z jakich wykonane są buty. W ciepłe dni warto ubierać obuwie z siateczki, które zapewnia dobrą wentylację. W zimne i deszczowe dni lepiej postawić na buty z membraną, która zapewnia nieprzemakalność (np. waterproof, gore-tex, climashield itp.). Odpowiednio dobrany materiał umożliwia także łatwe czyszczenie, co jest szczególnie istotne w przypadku osób, które biegają w terenie.

Podczas treningu nie bez znaczenia pozostaje ciężar obuwia. Ma on wpływ na to, jak szybko stopa zacznie odczuwać zmęczenie. Buty do biegania, które posiadają wiele systemów, są cięższe, jednak zapewniają większy komfort podczas uprawiania sportu. Modele wyposażone w Gel lub system Wave cechuje lepsza trwałość oraz wyższy komfort niż egzemplarze, które posiadają tylko piankę poliuretanową.

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 6788 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-25
Super! Ekspresowa realizacja :)
2024-11-25
Szybko, sprawnie, oferta na dobrym poziomie.
pixel