2025-04-02

Dynamika biegu czym jest? Jak się oblicza średnią moc na zawodach?

Dynamika biegu - czym jest


  • Dynamika biegu – co to jest?

  • Dynamika biegu – jak się liczy?

  • Co wpływa na komfort i efektywność biegu?


Dynamika biegu – co to jest?

Dynamika biegu to wiele różnych parametrów niezbędnych do tego, aby określić, jak biegamy. Zdarza się, że niektóre osoby biegają źle, co powoduje, iż nie są one wydajne i szybciej się męczą. Tacy biegacze mogą nie osiągać też zamierzonych efektów, co niestety sprawia, że wyniki są słabe. Na dynamikę biegu składa się:

  • Liczba kroków na minutę (karencja)- wyróżnia się tutaj szybszą karencję oraz dłuższą karencję. Częstszy kontakt z podłożem korzystnie wpływa na bieg i nie obciąża.

  • Długość kroku – to, jak długi będzie krok uzależnione jest od czynników, takich jak masa ciała, czy konkretna trasa, jaką biegacz musi przebiec. Zarówno dłuższy krok, jak i krótszy jest dobrym wyborem, pod warunkiem, że zostanie prawidłowo dopasowany do biegu.

  • Czas kontaktu z podłożem – kadencja – określa to, jak często stopy miały kontakt z podłożem w ciągu minuty.

  • Odchylenie pionowe – tutaj głównym celem jest zmniejszenie podskoków w czasie biegu. Im mniejsze są podskoki, tym mniej energii traci biegacz. Bieg jest dzięki temu efektywniejszy.

  • Odchylenie od długości – aby wyliczyć współczynnik poziomy, konieczne jest podzielenie odchylenia pionowego przez długość kroków. Bieg jest zdecydowanie efektywniejszy podczas pochylenia biegacza do przodu.

  • Moc biegowa – jest to pomiar ilości watów, jakie generuje biegacz w ciągu minuty biegu.

Dynamika biegu – jak się liczy?

Jak już wiesz liczenie dynamiki biegu jest ważne, aby określić, jak biegamy. Jak jednak to zrobić i co będzie w tej sytuacji pomocne? Otóż, mierzenie dynamiki biegu możliwe jest, między innymi poprzez zastosowanie zegarków przystosowanych do mierzenia parametrów. Każdy może biegać inaczej i mieć swój własny styl biegania. Warto jednak doskonalić bieg, aby móc uzyskać jeszcze więcej niż dotychczas. Jest to ważne dla każdego, komu zależy na optymalnych wynikach, zachowaniu jak najlepszej kondycji i uniknięciu ewentualnych kontuzji.

Co wpływa na komfort i efektywność biegu?

Oczywiście to, jak biegasz ma znaczenie. Czy jest coś jeszcze co, może wpłynąć na Twój bieg i osiągane efekty? Zapewne odpowiedziałbyś, że kondycja i masz tutaj rację, ponieważ kondycja jest najważniejsza. Nie jest to jednak jedyny czynnik. Niezwykle ważne są buty, jakie wybierzesz do biegania. Buty muszą być przeznaczone właśnie do tej firmy aktywności. Zwróć też uwagę na podłoże, po którym będziesz biegać, ponieważ te czynnik również wpływa na to, jakie buty do biegania powinieneś wybrać.

Przeglądając modele, sprawdź też drop, określający pochylenie stopy do przodu. Tutaj wybór uzależniony jest od Twojej techniki biegu. Postaw wyłącznie na dobre i znane marki, butów do biegania m.in. Merrell, Salomon, Asics, Mizuno.

Buty do biegania powinny być wygodne, amortyzować wstrząsy, chronić przed kontuzjami poprzez stabilizację kostki oraz cechować się dużą trwałością. Poznaj propozycje butów do biegania i ciesz się ich niezawodnością:

Każdy z tych modeli cechuje się wysoką jakością wykonania, trwałością i przede wszystkim zapewnia naprawdę dużą wygodę.

Prawdziwe opinie klientów
4.9 / 5.0 7611 opinii
pixel