2023-02-16

Czy bieganie niszczy stawy? Jak to naprawdę jest?

Czy bieganie niszczy stawy

Bieganie niszczy stawy? Mit!

Aktywność fizyczna zdaniem niektórych ma przyczyniać się do rozwoju zmian zwyrodnieniowych, w wyniku nadmiernego obciążenia stawu przez ciężar ciała. Jak wskazują przeprowadzone badania, bieganie ma wręcz odwrotny skutek i może poprawić kondycję chrząstki stawowej. To tkanka, która nie posiada własnego unaczynienia, nie jest więc na bieżąco odżywiana. W trakcie ruchu potrzebne substancje są wtłaczane i wytłaczane do chrząstki, co pomaga uzupełnić niedobory mikroelementów. Regularne treningi pomagają więc zwiększyć wytrzymałość układu i zredukować wszystkie szkodliwe substancje z jego otoczenia.

Jogging korzystnie wpływa na stabilizację stawu i wzmacnia sąsiadujące mięśnie oraz więzadła. Regularne treningi pomagają uzupełnić niedobory witamin i minerałów w kościach, co zapobiega rozwojowi osteoporozy. Ponadto aktywność pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, przez co stawy będą obciążone w znacznie mniejszym stopniu.

Co może niekorzystnie wpływać na stawy?

Skoro bieganie to samo zdrowie, skąd pojawiły się wokół niego takie kontrowersje? Przyczyn należy doszukiwać się w innych aspektach, na przykład wadze sportowca. Nadwaga może doprowadzić do nadmiernego obciążenia stawów, a w połączeniu z bieganiem faktycznie przyczynia się czasem do powstawania bólu w okolicy kolan lub kostki. Kondycję stawów ograniczają też przebyte w przeszłości kontuzje, szczególnie te dotyczące więzadeł lub uszkodzenia łękotki.

Do niszczenia stawów mogą przyczynić się niektóre choroby przebyte w dzieciństwie, np. jałowa martwica głowy kości udowej lub młodzieńcze złuszczenie głowy kości udowej. Problemy będą mieć również osoby, które niedopasowany trening do swoich możliwości. Na stawy w szczególności powinni uważać początkowi biegacze, których mięśnie nie są jeszcze dostosowane do tak dużego wysiłku.

Jaka dieta na zdrowe stawy?

Mówi się, że jesteśmy tym, co jemy, dlatego o zdrowie w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać już będąc w kuchni. Aby wzmocnić stawy, wystarczy wdrożyć do swojej diety kilka produktów, na przykład oleje roślinne oraz ryby. Te składniki zawierają duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3, które są niezbędne do prawidłowego działania stawów. Powinniśmy również wybierać chude mięso, będące źródłem kwasu hialuronowego oraz pełnoziarniste pieczywo bogate w błonnik.

Nie należy też zapominać o owocach i warzywach. Z tych pierwszych najkorzystniejszy wpływ na stawy mają jagody, truskawki, aronia oraz maliny. Powinniśmy do swojej diety dołączyć również warzywa kapustowate, takie jak brokuły, kapusta czy kalafior. Do prawidłowego rozwoju stawów niezbędna jest witamina K, którą możemy znaleźć w warzywach kiszonych.

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 6360 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-19
Polecam.
2024-09-18
Sprawna obsługa.
pixel