• Tapering – czym jest?
• Czy można pominąć tapering?
• Tapering, a obuwie – co powinien wiedzieć każdy biegacz?
Tapering – czym jest?
Tapering to zmniejszenie obciążeń treningowych. Pojęcie to powinno być znane każdej osobie, która biega, ale też uprawia inne dyscypliny sportowe.
Poznaj największe zalety wynikające z taperingu:
✔ większa regeneracja
✔ zmniejszenie ryzyka kontuzji
✔ odpoczynek nie tylko fizyczny
✔ odpoczynek psychiczny
Pamiętaj jednak, że tapering nie wiąże się z samym odpoczynkiem przed zawodami. Owszem należy postawić tu na większy odpoczynek i regenerację, ale nie można całkowicie rezygnować z przygotowań. Ustalając plan treningowy, trzeba przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na tapering, aby zwiększyć swoją wydajność podczas zawodów i być bardziej efektywnym.
Tapering dobrze jest rozpocząć maksymalnie 2-3 tygodnie przed planowanymi zawodami. Czas ten może być także nieco krótszy. To, jak długi powinien być tapering uzależnione jest przede wszystkim od tego, do czego konkretnie się przygotowujesz.
W przypadku osób, które biegają istotą jest zmniejszenie ilości pokonywanych kilometrów, przygotowując się do zawodów i zachowując taką samą intensywność treningów. Plan treningowy powinien być bardzo skrupulatnie opracowany, ponieważ przełoży się to na jakość przygotowań. W tym okresie nie należy dokładać sobie dodatkowych nowych ćwiczeń, warto zadbać o komfort psychiczny, ponieważ jest to jednym z ważniejszych szczegółów w czasie taperingu.
Czy można pominąć tapering?
Czy pominięcie taperingu jest możliwe? A może całkowicie chciałbyś zrezygnować z aktywności fizycznej przed zawodami? Niestety żaden z powyższych wyborów nie jest właściwy. Całkowita rezygnacja z taperingu, a więc trenowanie tak jak dotychczas spowoduje duże zmęczenie, narazi nas na kontuzje i uniemożliwi regenerację.
Natomiast całkowita rezygnacja z aktywności fizycznej spowoduje, że nasza kondycja, na którą długo pracowaliśmy ulegnie osłabieniu.
Jeżeli zależy Ci na pokonaniu określonego dystansu, w jak najkrótszym czasie, koniecznie musisz pamiętać o właściwym przygotowaniu i utrzymaniu kondycji na dobrym poziomie.
Tapering, a obuwie – co powinien wiedzieć każdy biegacz?
Wiesz, co jest najważniejsze podczas samego biegu? Oczywiście odpowiedziałbyś zapewne, że nastawienie, chęci, dobra kondycja, czy też odpowiedni ubiór. Owszem są to bardzo istotne szczegóły. Trzeba jednak wspomnieć tu jeszcze o jednym istotnym elemencie, jakim są buty. Od tego, jakie buty wybierzesz zarówno do przygotowywania się lub już do zawodów/maratonu, przełoży się na Twoją wydajność, wygodę i bezpieczeństwo. Buty, które wybierzesz, muszą być dostosowane do konkretnego rodzaju biegu. Co więcej, zwróć uwagę na to, do jakich powierzchni są one dostosowane.
Możemy biegać po twardych i tych bardziej miękkich terenach. Każda z tych powierzchni wymaga innych butów, a dokładniej chodzi tu o podeszwę obuwia do biegania. Buty muszą być łatwe w zakładaniu, idealnie dostosowane do stóp i nie mogą powodować żadnego dyskomfortu. Obuwie nie może powodować nadmiernego zmęczenia nóg, a wręcz przeciwnie, powinno zmniejszyć zmęczenie w czasie intensywnego wysiłku.
Kupując buty, uwzględnij też swoje oczekiwania co do ich wyglądu. Podczas zawodów musisz czuć się dobrze w tym, co masz na sobie, dlatego każdy element ubioru będzie miał tutaj znaczenie. Wybierając buty do zawodów/maratonu, czy też półmaratonu, nigdy nie rób tego tuż przed tym wydarzeniem. Buty muszą być rozchodzone, a Ty musisz mieć pewność, że będą one odpowiednie do biegu.
Jeśli włożysz nowe buty do zawodów, może się okazać, że będą powodować one dyskomfort, a bieg nie będzie komfortowy. Niestety wiele osób popełnia ten błąd, pomimo tego, że dobre i sprawdzone buty do biegania są oczywiste.