2023-02-16

Sok z buraka - jak ma wpływ na biegaczy?

Sok z buraka - jaki ma wpływ na biegaczy

Burak czerwony – skarbnica witamin i minerałów

Choć często kojarzymy go z barszczem ukraińskim, burak pod różną postacią może stanowić dodatek do wielu dań lub samodzielną przekąskę. To warzywo zawiera spore ilości cennego błonnika, który poprawia trawienie i wspomaga przemianę materii. Zawiera on także węglowodany, białka, karoten wspomagający pracę układu krwionośnego oraz betaninę, która działa uspokajająco i relaksująco. Jednocześnie jest to warzywo lekkostrawne – 100 g produktu dostarcza jedynie 38 kcal.

W burakach czerwonych występuje też wiele witamin, np.: A, B1, B5, B6, B12 oraz C. Warzywo zawiera także przeciwutleniacze, substancje korzystnie wpływające na funkcjonowanie układu nerwowego oraz mikroelementy, takie jak magnez, miedź, fosfor, wapń, fluor, chlor, bor czy cynk. To również źródło cennego żelaza i potasu. Te pierwiastki mają ogromne znaczenie w kontekście regeneracji powysiłkowej sportowca.

Jak burak pomaga sportowcom?

Badania naukowe potwierdzają, że regularne spożycie buraka korzystnie wpływa na organizm biegacza. Zawarte w warzywie związki zwane nitratami pomagają udrożnić naczynia tętnicze, przez co organizm staje się lepiej natleniony i zdolny do większego wysiłku. Biegacz może więc pokonać dłuższe dystanse, w mniejszym stopniu odczuwając zmęczenie. Warzywo jest również cennym źródłem glikogenu, który stanowi główny składnik mięśni. Regularne picie soku z buraka ułatwia więc regenerację naderwanych włókien.

Ze względu na niską kaloryczność, burak uchodzi za produkt dietetyczny, który stanowi idealną przekąskę między-treningową. Udowodniono także, że świeżo wyciskany sok w połączeniu z jabłkami wspomaga proces oczyszczania krwi i ma działanie moczopędne. Regularne spożycie napoju wspomaga również oddech i sprawia, że jesteśmy mniej zmęczeni po treningu.

Niektórym burak może zaszkodzić

Niektórzy powinni unikać przetworów z tego warzywa. Sok z buraka może być szkodliwy dla osób chorych na cukrzycę, choroby nerek, dróg żółciowych, a także sportowców z niskim ciśnieniem tętniczym. Warzywo nie jest wskazane również u pacjentów z zaawansowaną cukrzycą. W niektórych przypadkach warzywo może powodować rozstrój żołądka oraz reakcje alergiczne. Specjaliści zalecają też spożycie rozcieńczonego soku z warzywa, co pomaga w jego przyswajaniu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 6659 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-06
Super!
2024-11-04
Przesyłka dostarczona błyskawicznie, buty zgodne z opisem. Polecam!
pixel