2023-02-16

Skręcenie stawu skokowego – popularna kontuzja, której możesz zapobiec

skręcenie stawu skokowego

Czym jest skręcenie stawu skokowego?

Jak wskazuje nazwa, uraz polega na nadmiernym wywinięciu stopy do wewnętrznej lub zewnętrznej strony. Do skręcenia dochodzi najczęściej przez nieuwagę lub zmęczenie, gdy nasze ciało jest bardziej podatne na niekontrolowane ruchy kończyn. To częsta zmora biegaczy oraz amatorów górskich wycieczek, gdzie nietrudno o wykrzywienie stóp na nierównej powierzchni.

Wyróżniamy 3 stopnie skręcenia. I stopień odpowiada urazowi, przy którym nastąpiło naciągnięcie więzadeł i torebki stawowej. Kontuzji towarzyszy wtedy ból i niewielki obrzęk, choć dolegliwości nie są zbyt silne. Skręcenie drugiego stopnia uszkadza torebkę stawową i doprowadza do naderwania więzadeł. W tym przypadku możemy spotkać się z dotkliwym bólem oraz silnym obrzękiem, a samo chodzenie wywołuje dyskomfort. Przy trzecim stopniu dochodzi do rozerwania torebki stawowej i zerwania więzadeł.

Jak przebiega leczenie skręcenia?

Sposób leczenia urazu zależy od stopnia skręcenia stawu skokowego. Jeśli nie doszło do przerwania ciągłości torebki stawowej oraz więzadeł, najczęściej wystarczy ograniczenie aktywności fizycznej oraz zabezpieczenie miejsca urazu. W takim przypadku powinniśmy schłodzić obrzęk, ograniczyć poruszanie się przez kilka dni i zastosować specjalne maści przeciwzapalne, które pomogą w gojeniu.

Poważniejsze zwichnięcia, przy których odczuwamy dyskomfort w trakcie chodzenia powinniśmy skonsultować ze specjalistą. Lekarz sprawdzi co dokładnie się stało i zaproponuje odpowiednią metodę leczenia. Przy zaawansowanym skręceniu może zaistnieć potrzeba częściowego unieruchomienia stawu, np. poprzez opaskę uciskową. W niektórych przypadkach powinniśmy też zastosować ćwiczenia rehabilitacyjne, które pomogą przywrócić pierwotną sprawność kończyny.

Czy da się coś zrobić, by uniknąć skręcenia stawu?

Każda, nawet najdrobniejsza kontuzja może utrudnić nam realizację planu treningowego. Dlatego, aby uniknąć skręcenia, musimy słuchać własnego ciała i reagować, na sygnały, które nam dostarcza. Większość wypadków bierze się z nieuwagi oraz zmęczenia, dlatego czasem warto skrócić dystans biegu lub trasę treningu, jeśli czujemy, że nie mamy już sił.

Możemy też sprawdzić, czy mamy dopasowane buty do biegania. Jeśli podczas treningu odczuwamy, że nasze stopy ślizgają się, lub są zbyt ściśnięte, powinniśmy wybrać inne warianty. Aby chronić się przed urazami, warto rozważnie planować treningi, uwzględniając wszystkie czynniki – jogging na oblodzonej drodze również może skończyć się skręceniem stawu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 6360 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-19
Szybko sprawnie
2024-09-18
szybka dostawa
pixel