2023-04-27

Raki czy raczki – różnice, wybór i jak je w ogóle założyć?

 Raki czy raczki – różnice, wybór i jak je w ogóle założyć?

Profesjonalny wspinacz postawi na raki

To akcesoria, które zwiększają stabilność na śliskiej powierzchni. Raki często wykorzystywane są przez wspinaczy i wędrowców wysokogórskich. Są sztywne i mają duże metalowe zęby, które pomagają pokonać trudne odcinki. Najpopularniejszym typem raków są warianty koszykowe, często wybierane przez osoby początkujące ze względu na korzystną cenę. To produkty, które można łączyć niemal z dowolnym typem obuwia trekkingowego.

Raki automatyczne cenione są przez profesjonalistów. To elementy, które mogą być założone na dedykowane buty do wspinaczki ze specjalnymi wypustkami i bardzo twardą podeszwą. Amatorzy górskich wędrówek doceniają je przede wszystkim za szybkość zakładania i łatwość operowania w zimowych rękawicach. Raki pomagają pokonać trudne odcinki tras, często wykorzystywane są również do wspinaczki po oblodzonej powierzchni.

Raczki turystyczne – lekkie i funkcjonalne

To akcesoria najczęściej wyposażone w cztery zęby, które wgryzają się w podłoże, zapobiegając poślizgowi. Umieszczone są one w centralnej części buta. Raczki mocuje się za pomocą taśmy poliuretanowej. To buty idealne na słabo zalodzony nieskomplikowany szlak.

Raczki możemy zabrać na wycieczkę po Beskidach, Bieszczadach oraz tatrzańskich partiach reglowych i łatwych szlakach dolinnych. Nie są to akcesoria przeznaczone do pokonywania stromych podejść. W takich warunkach potrzeba solidniejszego oparcia i punktu zaczepienia w przedniej części butów. Raczki turystyczne często wykorzystywane są przez początkujących, ze względu na korzystną cenę i szerokie możliwości dopasowania do różnego typu obuwia.

Nakładki poślizgowe – kiedy warto je zastosować?

Raki i raczki świetnie sprawdzą się na wymagającym terenie górskim. Co jednak zrobić, gdy chcemy poprawić przyczepność w mieście? Tutaj założenie raków może nie być dobrym pomysłem, lepiej więc wybrać specjalne nakładki antypoślizgowe. Są one znacznie lżejsze i bardziej elastyczne, przez co łatwo można je dopasować do rozmiaru butów trekkingowych.

Nakładki w spodniej części mają budowane kolce, które zwiększają stabilność na śliskiej powierzchni. Produkty sprawdzą się idealnie na płaskim oblodzonym terenie. W góry raczej nie warto ich zabierać, ponieważ niewielkie kolce nie zagwarantują stabilności na stromej powierzchni z dużą ilością śniegu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 6360 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-19
Polecam.
2024-09-19
Zamówienie dotarło bardzo szybko i sprawnie. Polecam
pixel