2023-09-23

Na jakie rodzaje dzielimy wspinaczkę?

 Na jakie rodzaje dzielimy wspinaczkę?

Podziały są różne, kryteria też

Wspinaczka stanowi bardzo obszerne zagadnienie, w którym można wymienić wiele mniejszych kategorii. Jeden z najistotniejszych podziałów wyróżnia typy aktywności na podstawie zastosowanych sztucznych ułatwień. W tym przypadku możemy wymienić wspinaczkę klasyczną (bez zabezpieczeń) oraz hakową. W klasyfikacji uwzględniającej charakter miejsc prowadzonej aktywności można wyróżnić z kolei wspinaczkę ściankową, górską, wielkościanową oraz skałkową.

Wśród innych kryteriów podziału wspinaczek wyróżniamy:

  • rodzaj asekuracji – tutaj wymienia się wspinaczkę bez asekuracji, z górną asekuracją i dolną asekuracją,
  • długość dróg (wspinaczka jednowyciągowa i wielowyciągowa),
  • sposób osadzenia punktów asekuracyjnych (wspinaczka sportowa oraz tradowa).

Wspinaczka na sztucznej ściance – na czym polega?

To doskonała aktywność dla osób, które nie mieszkają w pobliżu gór, więc nie mają naturalnych warunków do uprawiania klasycznej wspinaczki skałkowej. Obiekty tego typu rozlokowane są po całym kraju i mogą się one znajdować pod przykryciem lub na świeżym powietrzu. Podczas wspinaczki wykorzystuje się specjalną ściankę, która składa się z rusztowania obitego płytami oraz otworów na chwyty, dzięki którym możemy trenować.

Wspinaczka na sztucznej ściance umożliwia poznanie czym tak naprawdę jest ta aktywność. Obiekty tego typu bardzo często mają różne poziomy trudności, przez co sprawdzą się zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Na zamkniętym obiekcie możemy ćwiczyć niezależnie od pogody, a dzięki odpowiednim zabezpieczeniom i właściwej technice z pewnością nie stanie się nam żadna krzywda.

A może klasyczny bouldering?

To stosunkowo młoda aktywność, która popularność zaczęła zyskiwać dopiero w połowie XX wieku. Wspinaczka tego typu polega na pokonywaniu trudnych i wymagających odcinków, lecz stosunkowo krótkich. Podczas aktywności nie będziemy wspinać się bardzo wysoko, lecz raczej przechodzić wymagające ścieżki po dużych głazach lub specjalnie przygotowanych konstrukcjach.

Bouldering w nieco inny sposób rozwiązuje też kwestię bezpieczeństwa. W tym przypadku nie stosuje się żadnych zabezpieczeń, a ewentualne skutki spadnięcia z konstrukcji amortyzowane są przez przenośne materace, czyli tzw. Crash Pady. Początkujący mogą wykorzystać pomoc spottera – wspinaczkowego partnera, który będzie czuwał, by podczas upadku nie zrobić sobie krzywdy.

Prawdziwe opinie klientów
4.9 / 5.0 7652 opinii
pixel