2022-11-26

Jakie buty trekkingowe na zimę będą najlepsze?

jakie buty trekkingowe na zimę najlepsze

Wysokie buty trekkingowe lepsze na zimę

O ile podczas wakacji mogliśmy sobie pozwolić na wykorzystanie niskiego obuwia, w zimie najlepiej wybrać warianty z wysoką cholewką. Po pierwsze są one sztywniejsze, dzięki czemu lepiej ustabilizują stopę i zapobiegną jej wykrzywieniu. Takie rozwiązanie pomoże uchronić kończyny przed uderzeniami i zadrapaniami. Ponadto wyższa cholewka gwarantuje również lepszy komfort termiczny stóp i kostek.

Do takiego obuwia łatwo będzie dopasować stuptuty i zwiększyć ochronę nóg przed grubą warstwą śniegu. Ich połączenie z niskimi produktami może się nie sprawdzić, ponieważ tworzy się wtedy szczelina, przez którą wilgoć będzie przedostawać się do środka. Mokra stopa przy ujemnych temperaturach będzie wywoływała poważny dyskomfort, dlatego warto kupić na obuwie wysokie, które idealnie zabezpieczy kończyny.

Docieplane obuwie - kiedy się sprawdzi?

Zimowe temperatury mogą dać się we znaki, szczególnie stopom, które są najbardziej oddalone od serca. Dlatego wybierając się w góry, musimy zadbać o ich docieplenie. Świetnym rozwiązaniem będzie zastosowanie obuwia z dodatkową wyściółką. W połączeniu z termoaktywną skarpetą, takie rozwiązanie zapewni komfort termiczny w każdym momencie wędrówki.

Nie każdy jednak decyduje się na zakup kilku par butów trekkingowych, dostosowanych do danej pory roku. A warianty z dociepleniem raczej się nie sprawdzą w trakcie wiosennych czy letnich wycieczek. Rozwiązaniem może być obuwie wielosezonowe, które w połączeniu z bawełnianą skarpetą można zastosować również podczas zimowej wyprawy. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie ma swoje ograniczenia, dlatego wybierając się na trudny, wymagający szlak, warto postawić na obuwie typowo zimowe.

Jak dobrać buty trekkingowe do raków i raczków?

To elementy, które pomogą nam wspinać się po górskich szlakach. W zależności od charakteru trasy możemy postawić na raczki lub profesjonalne raki. Te pierwsze przydadzą się na okazjonalne spacery. Raczki można założyć na niemal każdy rodzaj butów trekkingowych. Dobierając nakładki, najlepiej postawić na produkty o mniejszym rozmiarze, które nie będą się zsuwać w trakcie marszu.

Raki wymagają butów z podeszwą o twardości B/C do C. Zbyt miękki spód może spowodować złamanie łącznika nakładanego elementu. Do wariantów półautomatycznych i automatycznych potrzeba już specjalnego obuwia. To raki przeznaczone do tras wysokiej trudności, dlatego muszą idealnie pasować do butów trekkingowych.

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 6353 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-18
Wszystko jak najbardziej OK. Towar zgodny z zamówieniem, bardzo szybka dostawa.
2024-09-18
Sprawna obsługa.
pixel