2023-04-27

Jak zostać przewodnikiem beskidzkim? Jak to wygląda w praktyce?

 Jak zostać przewodnikiem beskidzkim? Jak to wygląda w praktyce?

Zapierające dech w piersiach krajobrazy, urokliwe zakątki, obecność dzikiej natury oraz nieskazitelnie czyste powietrze – to wszystko przyciąga rzeszę turystów w góry. Dla wielu z nas spacer po polskich szlakach stanowi idealną formą relaksu. Niektórzy idą o krok dalej, łącząc przyjemność z pracą poprzez ukończenie kursu na przewodnika beskidzkiego. Jak to zrobić?

Kto może zostać przewodnikiem beskidzkim?

Regulacje prawne zawarte w ustawie i rozporządzeniu wyróżniają 3 typy przewodników górskich, którzy mogą oprowadzają wycieczki po Sudetach, Tatrach oraz pasmach beskidzkich. Posiadacz uprawnień ostatniej kategorii może działać m.in. na terenie Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Beskidu Sądeckiego, a także Bieszczad czy Kotliny Nowotarskiej.

Do egzaminu na przewodnika dopuszczona będzie osoba pełnoletnia, posiadająca minimum średnie wykształcenie. Kandydat nie może być karany w związku z wykonywaniem zawodu przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek. Musi on również przejść 13-miesięczny kurs przygotowawczy, a następnie zdać egzamin państwowy. Sam kurs najczęściej odbywa się w akademickich kołach górskich, które znajdują się w większości dużych miast w kraju.

Jak przebiega kurs przewodnika?

Szkolenie składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Przed rozpoczęciem pracy przyszły przewodnik musi zdobyć niezbędną wiedzę, dotyczącą poszczególnych pasm górskich. Mowa tu nie tylko o podstawowych wiadomościach odnośnie zasad poruszania się na szlaku, czy nazewnictwa poszczególnych pasm i szczytów. Kandydat zapozna się również z aspektami budowy geologicznej regionu, zagadnieniami dotyczącymi zoologii oraz botaniki, historią obszaru oraz śladami działalności człowieka, które można spotkać na danej trasie.

Praktyczna część kursów polega na wyjazdach terenowych w poszczególne pasma górskie. Najczęściej trwają one od dwóch do czterech dni i odbywają się w weekendy. Podczas takich szkoleń kursanci przemierzają szlaki, ćwicząc umiejętności prowadzenia grupy i obsługi wycieczek. Kandydaci na przewodnika trenują orientację w terenie, dowiadują się również co zrobić w sytuacjach kryzysowych, które mogą wystąpić na szlaku.

Szkolenie ukończone – co dalej?

Kurs na przewodnika beskidzkiego jest płatny, a jego koszt wynosi od 1500 do 3000 zł. Do tego trzeba doliczyć jeszcze opłaty za wyjazdy terenowe. Samo szkolenie kończy się egzaminem wewnętrznym, po którym kandydaci mogą zapisać się na test państwowy.

Egzamin składa się z części teoretycznej oraz praktycznej i trwa 3 dni. W tym czasie sprawdza się przygotowanie merytoryczne kandydata oraz praktyczne umiejętności prowadzenia grupy turystów. Po zaliczonym egzaminie państwowym kandydat uzyskuje licencję przewodnika beskidzkiego III kategorii. Upoważnia ona do prowadzenia wycieczek po wytyczonych szlakach. Później wraz z doświadczeniem można będzie zyskać wyższe uprawnienia, które umożliwią obsługę grup również poza szlakiem.

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 6659 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-06
Super!
2024-11-05
Super obsługa i szybka wysyłka. Polecam.
pixel