2023-03-20

Jak bieganie wpływa na sylwetkę? Które mięśnie przy nim pracują?

Które mięśnie przy bieganiu pracują

Bieganie pomaga spalić tłuszcz

Choć nie jest to typowy trening siłowy, pomaga w usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej. W początkowej fazie treningu organizm czerpie moc z węglowodanów, pochodzących ze zjedzonych pokarmów. Z czasem jednak przy dłużej aktywności zaczyna się uwalnianie energii z tkanki tłuszczowej, co znacznie wspomaga proces odchudzania.

Najczęściej uruchomienie tych mechanizmów następuje po około 30-40 minutach treningu. Dlatego osoby początkujące, które chcą zrzucić kilka kilogramów powinny zacząć od dłużej trwającego biegu przy niedużym tempie. Dzięki temu aktywujemy spalanie tkanki tłuszczowej i szybciej stracimy na wadze. Bieganie pomoże uwidocznić ukryte mięśnie i korzystnie wpłynie na sprężystość naszej skóry.

Przyrost mięśni a bieganie

Jogging jest związany z wysiłkiem tlenowym, który korzystnie wpływa na rozbudowę tkanki mięśniowej. Trzeba jednak podkreślić, że efektywność tego procesu będzie znacznie niższa od klasycznego treningu siłowego. Bieganie korzystnie wpływa przede wszystkim na zwiększenie wytrzymałości włókien oraz ich wydolności.

Jeśli więc szukamy sposobu na zbudowanie idealnych mięśni brzucha lub bicepsów, powinniśmy rozbudować treningi o dodatkowe ćwiczenia. Samo bieganie nie sprawi, że uzyskamy sylwetkę kulturysty. Tylko odpowiedni trening siłowy oraz zbilansowana dieta może przybliżyć nas do tego celu. Jogging służy raczej do wymodelowania partii mięśniowych, przez co nasza sylwetka stanie się bardziej wyrazista i kształtna.

Dlaczego jeszcze warto biegać?

Regularna aktywność korzystnie wpływa na pracę układu krwionośnego. Serce biegacza jest bardziej wytrzymałe i dużo efektywniej pompuje krew po całym organizmie. Regularne treningi powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu niezbędne składniki odżywcze będą docierać bez przeszkód do każdej komórki naszego ciała.

Jogging korzystnie wpływa również na pracę mózgu i nasze ogólne samopoczucie. Pokonywanie kolejnych barier zwiększa naszą samoocenę i pomaga w kształtowaniu charakteru. Po około 30 minutach treningu następuje gwałtowny wyrzut endorfin do organizmu, co znacznie poprawia nastrój. Aktywność fizyczna wzmacnia pamięć i koncentracje, a także pomaga dotlenić mózg i główne narządy ciała.

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 6360 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-19
Szybko sprawnie
2024-09-18
Sprawna obsługa.
pixel