2023-03-20

Czym jest slow jogging?

Slow Jogging

Czym jest slow jogging?

W odróżnieniu od tradycyjnego biegu slow jogging przeprowadza się w znacznie niższym tempie. Bardzo często biegacz jest wolniejszy nawet od przechodniów, co jednocześnie nie oznacza zmniejszenia intensywności treningu. Takie ćwiczenia są w pełni dopasowane do indywidualnych potrzeb, które nie przeciążą organizmu. Slow jogging ma zmobilizować cały organizm i jednocześnie sprawić, że trening będzie przyjemnością, a nie obowiązkiem.

Ta technika biegania jest bardzo prosta i nie wymaga długotrwałych specjalistycznych przygotowań. Potrzebujemy jedynie odpowiednich butów do biegania oraz dopasowanych do temperatury ubrań. Slow jogging angażuje niemal wszystkie mięśnie ciała, jednocześnie nie wymaga dobrej kondycji, przez co nawet początkujący mogą czerpać radość z treningu.

Jakie korzyści przynosi taki bieg?

Regularny trucht znacznie poprawia kondycję naszego ciała. Slow jogging mobilizuje mięśnie nóg, pośladków, brzucha, grzbietu oraz rąk. Stosunkowo wolne tempo biegu niweluje ryzyko odkładania się kwasu mlekowego, dlatego biegacz nie odczuwa zakwasów czy zmęczenia. Taki bieg wzmacnia układ krwionośny oraz serce, które staje się bardziej wytrzymałe na większe obciążenia.

Bieg korzystnie wpływa również na pracę układu nerwowego. Podczas truchtu nasz mózg lepiej się dotlenia, co przekłada się na poprawienie pamięci i koncentracji. Takie treningi zalecane są również osobom starszym, cierpiącym na demencję. Podczas biegu mózg wydziela również endorfiny, które poprawiają nastrój i zwiększają witalność.

Slow jogging – jak zacząć?

Przy tej metodzie biegania liczy się odpowiednie tempo. Dobrze jest, gdy wynosi ono maksymalnie 70% maksymalnego tętna. Co to oznacza w praktyce? Powinniśmy dobierać prędkość biegu w taki sposób, by utrzymać wolny trucht, bez zadyszki, przy którym będziemy mogli swobodnie prowadzić rozmowę.

Osoby początkujące powinny wykonywać około 180 kroków na minutę. Takie tempo nie obciąży organizmu i pozwoli przygotować się na nieco większy wysiłek. Z tą liczbą wiąże się również inna zasada slow joggingu, czyli jego długość. Właśnie tyle minut w tygodniu powinniśmy poświęcać, by zauważyć pierwsze efekty.

Kiedy uprawiać slow jogging? W tym kontekście nie ma ograniczeń, najlepiej udać się na trening wtedy, gdy będziemy wypoczęci i zmotywowani. Przymuszanie się do biegania szybko zniechęci nas do kontynuowania ćwiczeń. Nie trzeba też od razu decydować się na długotrwały bieg, można zacząć od truchtu przez kilka minut, lub rozłożyć trening na kilka partii o różnych porach dnia.

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 6360 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-19
Zamówienie dotarło bardzo szybko i sprawnie. Polecam
2024-09-18
Buty zgodne z opisem. Polecam sklep.
pixel