2023-10-28

Czym jest nifedypina – lek stosowany w górach wysokich

czym jest nifedypina

Czym jest wysokościowy obrzęk płuc?

To schorzenie, na które szczególnie narażone są osoby wspinające się po wysokich górskich szczytach. Choroba często pojawia się po przekroczeniu wysokości 2500 m n.p.m. i bagatelizowana może zagrażać naszemu życiu. Schorzenie nie zostało jeszcze zbyt dobrze rozpoznane, wiadomo jednak, że może doprowadzić do silnego obrzęku płuc i uduszenia.

Wśród najczęściej występujących objawów choroby wyróżnia się:

  • duszności, kaszel,
  • obniżenie wydolności fizycznej,
  • przyspieszenie akcji serca oraz uczucie ucisku w klatce piersiowej,
  • sinica centralna skóry,
  • rzężenie lub trzeszczenie w jednym z płuc podczas oddychania.

Wystąpienie każdego z powyższych symptomów powinno być traktowane poważnie, ponieważ wczesna diagnoza problemu znacznie ułatwia leczenie. Podstawowym krokiem po stwierdzeniu objawów będzie szybkie udanie się w niższe partie gór i skorzystanie ze specjalistycznej pomocy medycznej.

Nifedypina – lek, który może pomóc

To organiczny związek chemiczny, który stosuje się w celu złagodzenia objawów choroby wysokościowej. Substancja rozszerza naczynia krwionośne i zmniejsza ciśnienie krwi przyspieszając przy tym bicie serca. Preparat znany jest od lat 60. i 70. ubiegłego wieku i najczęściej stosuje się go do regulacji pracy układu sercowo-naczyniowego.

Nifedypina może stanowić skuteczny lek w walce z objawami wysokościowego obrzęku płuc. Substancja sprzedawana jest w formie tabletek, choć w naszym kraju takie preparaty w większości wciąż są niedostępne. Trzeba przy tym podkreślić, że nifedypina nie jest suplementem lub preparatem wzmacniającym, który pozwoli nam na kontynuację wyprawy mimo występujących objawów obrzęku płuc. W każdym takim przypadku powinniśmy zejść w niższe partie gór.

Co jeszcze powinno znaleźć się w apteczce na górską wyprawę?

Wszystko zależy od tego jak będzie przebiegać podejście. Jeśli planujemy kilkudniową wspinaczkę w trudnych warunkach, powinniśmy mieć przy sobie podstawowy zestaw ratunkowy oraz leki, które zażywamy regularnie. W wysokich partiach gór skorzystanie ze specjalistycznej pomocy medycznej będzie niemożliwe, dlatego podróżnik musi przewidzieć niektóre sytuacje i odpowiednio się do nich przygotować.

Kompletując apteczkę, bazujmy przede wszystkim na doświadczeniu i zdrowym rozsądku. Leki przeciwbólowe czy przeciwzapalne mogą przydać się zawsze, dlatego powinniśmy wziąć je ze sobą na taką wyprawę. Oprócz tego warto zabrać suplementy i witaminy, które wzmocnią zmęczony organizm.

Prawdziwe opinie klientów
4.9 / 5.0 7648 opinii
pixel